Павленко Ольга Миколаївна (Оля Кольорово)

Павленко Ольга Миколаївна (Оля Кольорово)

Ольга Миколаївна Павленко, також відома під творчим псевдонімом «Оля Кольорово», (10 лютого 1984, с. Успенка Онуфріївського району Кіровоградської області – 27 червня 2022, Кременчук) – художниця, педагогиня, волонтерка, благодійниця, популяризаторка української культури. Студентка Кременчуцького педагогічного училища в 1999–2001 роках.

Ольга Миколаївна Павленко народилася в селі Успенка Онуфріївського району Кіровоградської області в родині педагогів (батько – Микола Миколайович – учитель математики, мати – Раїса Сергіївна – учителька української мови та літератури).

До першого класу пішла в 1990 році, а в 1999 році вступила до Кременчуцького педагогічного училища імені А. С. Макаренка. Традиційно була відмінницею, відповідально ставлячись до навчання. В 2001 році, наприкінці другого курсу, вирішила скласти екзамени про закінчення повної загальної середньої освіти та, успішно склавши вступні іспити, стала студенткою очної форми навчання факультету іноземної філології Кіровоградського педагогічного університету імені В. Винниченка. В університеті Ольга здобувала професію вчителя німецької мови та зарубіжної літератури. Вступивши до університету, паралельно заочно навчалася на вчителя образотворчого мистецтва. 2004 року Ольга зустрічає майбутнього чоловіка, який навчався на перекладача в тому ж університеті, а наступного року виходить заміж і народжує доньку Софію. 2006 року з червоним дипломом здобула вищу освіту, із серпня по жовтень практикувалась у Німеччині.

Рік після закінчення університету жила в Кіровограді, потім разом із чоловіком та донькою переїжджає до Кременчука, де родина придбала житло. 2008 року подружжя влаштовується працювати на Кременчуцький колісний завод, Ольга Миколаївна – на посаду редактора; пізніше починає працювати одночасно редактором і журналістом кременчуцької газети «Weekend».

Через п’ять років подружжя розлучається. 2013 року Ольга Миколаївна за власним бажанням звільняється з підприємства та з редакції газети. Перед цим вона викупила приміщення на Петрівці, в якому містився магазин секонд-хенду. Спершу забезпечувала його роботу, але планувала перепрофілювати приміщення для першої власної студії мистецтв. Наприкінці 2013 – на початку 2014 років Ольга, повністю звільнивши приміщення й зробивши власноруч косметичний ремонт, розробивши ідею логотипу й концепту, започаткувала студію мистецтв «Кольорово», яку почали відвідувати діти й дорослі, що жили на Петрівці. Ольга Миколаївна знаходила індивідуальний підхід до кожного відвідувача, особливо дитини, допомагаючи відкривати в собі нові здібності. Вона не просто давала завдання й робила виправлення, а проводила справжні уроки мистецтва, під час яких пояснювала різні теми, знайомила з історією мистецтва, з життям й творчістю художників.

Ольга мала добре серце й широку душу. В певний момент вона вирішила своєю діяльністю допомагати діткам, хворим на онкологічні захворювання, залучивши до цієї справи своїх учнів. Гурток стрімко розвивався, тож у 2014 році на бульварі Пушкіна відбулася перша благодійна виставка-аукціон «8 колір». Її було придумано й реалізовано разом із хорошим другом Ольги – Віталієм Сап’яном, співтворцем цього проєкту. Виручені кошти було передано онкохворій дівчинці, яка жила неподалік художньої студії й завжди мріяла про те, щоби долучитися до чогось подібного. За роки існування «Кольорово» відбулося п’ять благодійних виставок, які проводилися п’ять років поспіль (одна на рік), але в різних місцях (інше приміщення студії, ресторан «Роквіль» в торговому центрі «Галактика» тощо). Невдовзі після дебюту проєкту «8 колір» студія «Кольорово» змінила дислокацію, переїхавши до центру міста. Прибувало все більше зацікавлених людей, так що навіть відкрилися групи для вікової категорії 60+.

Важливим завданням діяльності студії «Кольорово» була інклюзивна освіта. Ольга Миколаївна проводила безкоштовні заняття з дітьми з особливими потребами, організовувала для них поїздки в літній табір відпочинку «Зоряний».

2021 року кілька учнів Ольги Павленко взяли участь у міжнародному художньому конкурсі «Козак-Арт» в Афінах, Греція, де посіли призові місця, отримавши як нагороду путівки до літнього табору відпочинку в Греції.

У своїй творчості Ольга Миколаївна використовувала різноманітні техніки живопису. Її роботи були переважно абстрактними або сюрреалістичними. До початку повномасштабного російського вторгнення в її творчості переважають декоративний живопис і пейзажі рідного села, виконані аквареллю та в техніці лесування.

Ольга Павленко була не лише талановитою художницею, а й кухарем. Тому в 2018 році вона відкрила ще одну студію – «Фуд-художник». Там проводилися майстер-класи із малювання і кулінарії, діти й дорослі вчилися готувати різні страви разом із шеф-кухарем. З уведенням карантинних обмежень через пандемію Covid-19 навесні 2020 року художня студія змінила формат діяльності на онлайн, а кулінарна тимчасово припинила роботу. В цей період Ольга Миколаївна почала втілювати в життя ідею книги, в якій буде зібрано кращі рецепти української кухні. Книга рецептів отримала назву «Жива Українська Кухня», коротко – «ЖУК». «ЖУК», за задумом авторки, – книга «жива», бо всі рецепти отримано або з живого спілкування, або з давніх записів, або взято з фольклору. Книга мала складатися з кількох частин, але Ольга встигла закінчити тільки перший том. Однією з головних цілей життя Ольги Кольорово було показати красу нашої Батьківщини в усіх сферах.

Зранку 24 лютого 2022 року, в день початку повномасштабного вторгнення рашистів, Ольга Миколаївна з дочкою вилетіли в США, де в Орландо (штат Флорида) мав відбутися мистецький фестиваль, організований української спільнотою за океаном, на якому Ольга Миколаївна мала презентувати свою книгу «Жива Українська Кухня». Із труднощами вони нарешті дісталися США, але на фестиваль не потрапили, бо його скасували через трагічні події в Україні, натомість знайшли прихисток і підтримку місцевої української спільноти. Саме там, в США, навесні 2022 року Ольга Павленко почала працювати над серією олійних робіт про трагедію української землі («Гостомель», «Буча», «Чернігівщина», «Харків», «Бородянка» тощо), у яких превалюють жовті й сині кольори. Центральні образи серії – лялька-мотанка, пташка в сильці, поранений Тарас Шевченко, гніздо з яйцями (жовтим і синім) на підвіконні зруйнованої багатоповерхівки – передають прагнення захистити постраждалих. Повернувшись за два місяці додому, продовжила роботу над серією, плануючи пізніше зробити виставку-аукціон у США, а вторговані гроші відправити на потреби ЗСУ. Та, на жаль, роботи закінчити не встигла. 27 червня 2022 року рашистська ракета влучила у торгівельний центр «Амстор», у якому на той час перебувала Ольга. Восени 2022 року за океаном відбулася виставка-аукціон останніх робіт цієї дивовижної жінки, яка мала серце великої українки.

Софія Філоновська, донька: «Книжка була її останньою справою. Вона була творчою людиною, тому її душа потребувала свободи й неспокою, тож життя завжди підкидало якісь нові випробування. У дітях і дорослих мама намагалася виховати любов до світу й людей. За життя їй траплялося дуже багато перешкод, але вона ніколи не зупинялась і йшла до мети, таким чином поширюючи свої ідеї. Величезної доброти людина, часто жертвувала собою заради того, щоб дарувати людям благо. Щодня вона оповідала нове з історії, літератури та ще багато чого. І цими знаннями хотіла ділитися з усім світом. У мене таке відчуття, наче світ просто не хотів чи не був готовий її сприймати. Усе життя сама за себе й сама за всіх, адже просто не могла відмовити в допомозі. Сильна, вільна, незалежна… Така, як і земля, яку вона безмежно любила всім серцем. Що би не ставалося, мама завжди підіймалася й ішла далі. Саме тому вона змогла все це створити, і саме тому стільком людям була небайдужою її доля».

Павленко Ольга Миколаївна (Оля Кольорово)


Немає коментарів:

Дописати коментар